روغن تراپی مو

فهرست عناوین

روغن تراپی مو چیست ؟

روغن تراپی مو، روش درمانی جایگزین به جای درمان های شیمیایی آبرسانی موها، مانند  مزوتراپی، ویتامینه و پی آر پی و … می باشد. باروغن تراپی می توانید موهای خود را ترمیم کرده وموجب تقویت و افزایش رشد موها خود شوید. همچنین زیبایی و تقویت مو از فواید دیگر آن می باشد.

موهادر این روش، از روغن های گیاهی طبیعی ، روغن نارگیل، روغن آرگان و تغذیه می کنند.

از آن جایی که این روغن ها، ازدسته ی روغن های طبیعی می باشد.پایه گیاهی دارند. سازگاری و اثرگذاری بیشتری نسبت به روش های درمانی  با موادشیمیایی دارد.

با انتخاب روغنی مناسب برای تغذیه مو و انجام روغن تراپی مو ها به طور منظم . لایه های مو، ترمیم و درمان می شوند.

برخلاف تصور مردم ، برای روغن تراپی یک الگوی خاصیدر نظرگرفته نمی شود.و الگوی خاصی ندارد. برای هر فردی، متناسب با نیاز او انجام تنظیم می شود.برای نتیجه بهتر، لازم است .  پیش از استفاده از روغن های گیاهی، با مشاورآگاه و باتجربه در این زمینه، مشورت نمایید.

در طبیعت، هر آن چه که برای سلامتی و تقویت مو لازم است، آفریده شده است. مواد طبیعی و گیاهی، از زمان های قدیم برای تقویت مو استفاده می شود.

این روغن ها برای رفع مشکلاتی از قبیل: شکنندگی مو، خشکی مو و زبری مو، کنترل ریزش مو آبرسانی به رشه مو و تقویت ریشه مو مورد استفاده قرار می گیرد.

به این کار روغن تراپی مو می گویند. روغن تراپی روش نوینی نیست. و درگذشته نیز آبرسانی و تقویت مو با روغن های طبیعی انجام گرفته است . ولی در دوران اخیرو به تازگی طرفداران بیشتری نسبت به قبل پیدا کرده است.

فواید روغن تراپی مو

برای درمان، باید به دو بخش مو توجه کرد. اول بخش ریشه مو و بعد بخش ساقه مو.

روغن هایی که بر روی ساقه مو قرار دارند. با روغن های طبیعی که در کف سر و برای تقویت ریشه مو استفاده می کنند. متفاوت است.

  •  تقویت پیازچه مو و فولیکول های مو از جمله فواید روغن تراپی ریشه مو است. با تقویت ریشه مو، استحکام موها افزایش پیدا می کند.
  •  از فواید روغن درمانی مو، کمک به رفع خشکی پوست سر است. خشکی سر که بر طرف شود، شوره سر نیز، به دنبال آن، رفع می شود.
  • موهای خشک همیشه در صدد دو شاخه شدن هستند اما با کمک این روش می توان از ایجاد دو شاخه شدن مو و موخوره، پیشگیری کرد. این روغن های بر روی ریشه مو و کف سربه طور مستقیم در تماس است .که موجب جریان خون بیششتر درفولیکول های مو می شود. جریان خون را افزایش می دهد.و موجب تغذیه و آبرسانی به ریشه مو می شود. اکسیژن و مواد غذایی که از خون دریافت می کند. باعث استحکام بیشتر ، افزایش رشد و حالت پذیری موهای سر می شود.
  • بهتر است قبل از استحمام،روغن تراپی مو  انجام دهیم . که باعث کاهش اثر مواد شیمیایی شوینده ها و شامپو های مورد استفاده بر مو می شود. همچنین برای ترمیم و احیای موهای آسیب دیده این روش بسیار تاثیر گذاراست.
  • ***************************************** ویرایش

نکات مهم قبل از روغن تراپی

  • این روش برای افرادی انجام می شود که موهایشان به دلایل مختلفی، دچار شکنندگی، موخوره، وز شدگی و آسیب دیدگی شده است. در درمان موها، ریشه و ساقه مو با روغن های گیاهی مناسب، ماساژ داده می شوند. اگر از این مواد طبیعی برای کف سر خود استفاده می کنید و به طور معمول، پوست چربی دارید، بهتر است از روغن هایی که چربی کمتری دارند و زودتر جذب می شوند، استفاده کنید.
  • چنانچه پوست سر شما در کمتر از 24 ساعت پس از استحمام چرب می شود، پیش از انجام روغن درمانی مو، به پزشک متخصص مراجعه کنید.
  • نکته مهمی که باید به آن توجه کرد، طبع سر و طبع روغن است. اگر طبع سر با طبع روغن سازگاری نداشته باشد، ممکن است برای پوست سر، بیماری ایجاد کند.
  • قبل از انجام هر گونه درمانی، باید مشکل موهای شما ریشه یابی شود. چنانچه این مشکلات مربوط به کمبود برخی از ویتامین ها و مواد معدنی در بدن باشد، باید تحت درمان پزشک باشید.

بهترین روغن ها برای روغن تراپی مو

تنوع روغن هایی که در روغن درمانی مورد استفاده قرار می گیرند، بسیار است. پیش از انتخاب بهترین روغن برای مو باید طبع پوست سر بیمار مشخص شود. این روغن ها دارای طبع متفاوتی هستند و اگر بدون شناسایی طبع سر از آن ها استفاده شود، ممکن است، حساسیت ایجاد کند. اگر طبع سر خود را نمی دانید، استفاده از روغن ترکیبی مو که برای تقویت ریشه مو کاربرد دارد را به شما پیشنهاد می کنیم. همچنین اگر می خواهید ساقه موهایتان را تقویت کنید و باز هم نوع طبع خود را نمی شناسید، از روغن تقویت موی زیما، استفاده کنید. این روغن ها اصلاح طبع شده اند تا سازگار با هر نوع مو و پوستی باشند.

در این بخش 10 روغن گیاهی پر استفاده در روغن تراپی مو را به شما معرفی می کنیم. این روغن ها می توانند به صورت روغن تراپی گرم یا سرد مورد استفاده قرار گیرند.

1.      روغن ماکادمیا:

در انتخاب روغن برای مو در نظر داشته باشید که یکی از روغن های درمانی که خواص شگفت انگیزی دارد، روغن ماکادمیا است. روغنی که از آجیل یا میوه ماکادمیا در استرالیا و هاوایی استخراج می شود. از خواص خوردن آجیل ماکادمیا که بگذریم، به خواص شگفت انگیز روغن ماکادمیا در ترمیم مو خواهیم رسید. این روغن به سرعت جذب مو می شود و در درمان خشکی و آسیب دیدگی موها شگفت انگیز است. با استفاده از روغن ماکادمیا، موهای ابریشمی و براقی را خواهید داشت. حتی می توانید این روغن را با شامپوی مصرفی خود ترکیب کنید و در هر بار استحمام از آن استفاده کنید.

2.     روغن شی باتر:

شی باتر هم جزو روغن های پرطرفدار در زمینه روغن تراپی است. شی باتر یک روغن جامد است که از میوه نوعی درخت آفریقایی به نام شیا کاریته به دست می آید. باتر به معنای کره است و این روغن نیز، شبیه کره هایی است که در صبحانه میل می کنید. انواع ویتامین های مورد نیاز مو شامل ویتامین ای و آ، دراین باتر وجود دارد. شی باتر را می توانید به عنوان ماسک مو برای نرم کردن موهای طبیعی، درمان شوره سر و تقویت موهای خود، استفاده کنید. این روغن برای رشد مو، تغذیه و درمان خشکی مو موثر است.

3.   روغن آرگان:

کافی است فقط یک بار روغن آرگان را امتحان کنید تا به یک مصرف کننده دائمی آن بدل شوید. آرگان از دل میوه درختی استخراج می شود که بعد از 30 سال عمر، برای اولین بار به ثمر می نشیند. روغن آرگان با جذب فوق العاده ای که روی مو دارد، درونی ترین لایه های مو را تغذیه می کند. استفاده از روغن آرگان، یک راه حل قطعی برای شادابی ساقه مو است. زمانی که روغن تراپی مو را با روغن آرگان انجام می دهید، موهایتان حالت ابریشمی به خود می گیرد و بافت موها، کاملا از یکدیگر جدا می شود.

4.     روغن رزماری:

از قدیم الایام روغن رزماری را برای افزایش رشد موهای سر و ترمیم موهای آسیب دیده استفاده می کردند. با این که استشمام عطر رزماری هم، خواص شگفت انگیزی دارد و در کاهش استرس و افزایش یادگیری موثر است اما این گیاه، بیشتر در روغن تراپی به منظور درمان مشکلات مو به ویژه مشکلات ریزش مو مورد استفاده قرار می گیرد.

5.     روغن جوجوبا:

روغن جوجوبا هم از جمله روغن های پرکاربرد در روغن تراپی مو است. این روغن برای مو یک منبع غنی از انواع ویتامین های مورد نیاز است که از دانه های گیاه درخت جوجوبا استخراج می شود. روغن جوجوبا موها را مرطوب می کند. این روغن سرشار از ویتامین های C، B و E است که هم زمان علاوه بر تقویت ریشه مو و ضخیم تر کردن موها، باعث کاهش ریزش مو نیز می شود. اگر جزو افرادی هستید که موهایتان به خاطر استفاده بیش از حد از اتو مو و سشوار، آسیب دیده است، کافی است این روغن را امتحان کنید تا شاهد ترمیم موهای آسیب دیده خود باشید. جوجوبا با پر کردن منافذ کوتیکول های مو، موها را تقویت می کند و حالت ابریشمی به موها می بخشد.

6.    روغن نارگیل:

روغن نارگیل سرعت رشد موها را افزایش می دهد و وز موها را از بین می برد. با استفاده از این روغن، موهایی درخشان، لطیف و بدون شوره خواهید داشت. روغن نارگیل، رطوبت موها را حفظ می کند و از تعریق کف سر، پیشگیری می کند.

7.   روغن آمله:

روغن آمله که با نام روغن آملا هم شناخته می شود، روغنی است که از میوه ای در هندوستان استخراج می شود. این روغن، از قدیم الایام در تمامی مراسم های مذهبی هندی ها، روی سر و صورت استفاده می شده و امروزه، خواص شگفت انگیز روغن املا باعث شده تا از سراسر جهان، از این روغن شگفت انگیز، استفاده کنند. روغن آمله، در تقویت موی سر، کاهش سفیدی موها، درخشندگی مو و از بین بردن زبری موها، بسیار کاربردی است.

8.    روغن سیاه دانه:

احتمالا از فواید روغن تراپی مو با روغن سیاه دانه شنیده باشید. این روغن به علت دارا بودن مقادیر بالای آنتی اکسیدان و خواص ضد باکتریایی که دارد، در درمان شوره سر و خارش پوست سر، شگفت انگیز است. روغن سیاه دانه تیموکینون بالایی دارد. با این روغن، موهای آسیب دیده، ترمیم و فولیکول مو نیز تقویت می شود. تقویت فولیکول مو، باعث کاهش و درمان ریزش مو می شود. قدیمی ترها، سیاه دانه را برای سیاه ماندن موهای خود استفاده می کردند. امروزه با توجه به مطالعاتی که انجام شده، اثر این روغن گیاهی در حفظ سلول های رنگ دانه مو، ثابت شده است.

9.     روغن ترکیبی مو زیما:

این روغن ترکیبی از ترکیب 23 روغن گیاهی که همگی در تقویت پیازچه و فولیکول مو نقش مهمی دارند، تولید شده است. روغن ترکیبی موی زیما، سرشار از مواد معدنی و انواع ویتامین مغذی ریشه مو است. این روغن، با توجه به اصلاح طبعی که شده است، مناسب انواع مو می باشد. تمامی مشکلات مربوط به ریشه مو را می توان با استفاده از روغن ترکیبی مو زیما، اصلاح کرد.

 

10.    روغن تقویت مو زیما:

به جای این که روغن های تقویت کننده ساقه مو را تک به تک خریداری کنید، کافی است روغن تقویت مو زیما را که شامل 12 روغن گیاهی است تهیه کنید. با این روغن می توانید، تمامی آسیب های مربوط به ساقه مو اعم از آسیب دیدگی، خشک شدگی و شکنندگی و … را به طور یکجا، برطرف کنید. با استفاده از این روغن، موها براق و درخشان می شود و حالت ابریشمی می گیرد.

عوارض روغن تراپی مو

با این که روغن تراپی با روغن های گیاهی انجام می شود ولی ممکن است برای برخی از پوست های حساس، واکنش نامطلوبی ایجاد کند. بدین منظور پیشنهاد می شود پیش از خرید روغن گیاهی از مشاورین متخصص، مشورت بگیرید.

روغن درمانی مو برای رفع تمامی مشکلات مربوط به مو به جز مواردی که علت درونی و ریشه ای دارند، موثر است. درصورتی که مشکلات موی شما ریشه درونی داشته باشد، حتما باید زیر نظر پزشک متخصص و با توجه به آزمایشات مربوطه، درمان شوید. روغن های گیاهی را میتوان برای درمان مشکلات پوستی نیز استفاده کرد. در مقاله روغن تراپی پوست بطور کامل به این موضوع پرداخته شده است.

 

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات
خواص بادام زمینی

خواص بادام زمینی یکی از فرآورده هایی که در کشور های زیادی بهره برداری می شود بادام زمینی  است. این فرآورده باعث شده است که

بیشتر بخوانید»
روغن زیتون اصل

برای یازشناسی روغن زیتون اصل از روغن زیتون تقلبی چند پیشنهاد داریم  که در ادامه این متن ان را بررسی میکنیم پس با ما همراه

بیشتر بخوانید»
خاویار حلزون

 خاویار حلزون چیست؟ خاویار حلزون نوعی خاویار است. که ازتخم های تازه یا فرآوری شده . حلزون  ها حاصل می شود . این تخم ها

بیشتر بخوانید»
آویشن

آویشن آویشن با طعم بی نظیرخود، به عنوان یک غذای اصلی در آشپزی مورد استفاده است. بوته ایی است که ترکیبات فعال ضدعفونی قوی، ضدویروس

بیشتر بخوانید»